Čím topit a ohřívat vodu v pasivním domě?

Vytápění

Čím vytápět pasivní dům, kde topná sezóna je 3-4 měsíce v roce, až třetinu potřebného tepla zajistí slunce zdarma a spotřeba je tak malá, že protopíte pár tisíc korun ročně? Má cenu investovat do technologií na vytápění statisíce korun? Topit plynem, uhlím, dřevem, elektřinou, peletkami? Vyplatí se tepelné čerpadlo, různé typy kotlů, kamna, krby, přímotopy – sálavé panely?

Univerzální odpověď neexistuje! Je potřeba vždy individuálně posoudit každý jednotlivý případ. Posoudit konkrétní spotřebu domu, dostupné zdroje energie, zvyky budoucích majitelů, jejich možnosti a požadavky.

Ohřev teplé vody

Čím ohřívat teplou užitkovou vodu, když v pasivním domě je u čtyřčlenné rodiny běžně vyšší potřeba energie na ohřev teplé vody než na vytápění? Vyplatí se využívat tepelné čerpadlo nebo sluneční energii? Je k tomu lepší fototermika — ohřev vody přímo sluncem nebo fotovoltaika, kde slunce vyrobí elektřinu a ta ohřeje vodu? 

Odpověď je taková, že ohřev teplé vody je třeba řešit dohromady s vytápěním a optimalizovat obojí pro konkrétní případ. 

Pozor

Jednotliví výrobci a prodejci různých technologií a zařízení na vytápění nebo ohřev vody vždy připraví důvěryhodný „příběh“ vypovídající o vhodnosti právě jejich systému pro pasivní domy. V lepších případech to doloží i obecnými čísly nebo konkrétní referencí, konkrétního domu. Ten však není váš. Dopřejte si analýzu vašeho individuálního projektu. Je to investice, která se rozhodně vyplatí

V jednoduchosti je krása. Čím méně složitých a drahých zařízení, čím méně náročná obsluha a čím delší životnost, tím lépe.

 

Napište nám

Využijte bezplatné konzultace či porhlídky stavby s naším doprovodem.

* povinná pole