Proč optimalizace?

OPTIMALIZACE STUDIE NEBO PROJEKTU UŠETŘÍ VÍC, NEŽ COKOLIV JINÉHO

Investujte tisíce - šetřete statisíce!

Je až neuvěřitelné jak málo si potencionální stavebníci uvědomují důležitost studie, projektové dokumentace a zejména optimalizace celého projektu. Strašně neradi platí za „know-how“, jehož výsledek bývá považován za „pár papírů“ okopírovaných kdoví kde. Bez solidní studie, projektové dokumentace a hlavně bez celkové optimalizace projektu dochází k obrovskému mrhání času a financí. Stavebník se pak pouští do stavby v zásadě „naslepo“ s tím, že to nějak dopadne. Postavit kvalitní a funkční dům se vším všudy je možná složitější než vyrobit auto a dovedete si představit, že by se auta montovala jen na základě nějaké malůvky s tím, že se to nakonec nějak sešroubuje?

V rámci studie/návrhu se rozhoduje nejen o tom, jak bude dům vypadat a jak bude veliký, ale také kolik bude stát a kolik se v něm protopí. Pokud dům v této fázi řízeně neoptimalizuji, nechávám otázku jeho ceny a provozních nákladů víceméně náhodě. Když si jdu koupit auto, můžu se na něj dopředu podívat, zjistit jeho parametry, spotřebu, cenu, komfort v interiéru a podle toho se rozhodnout, zda ho chci, či nikoliv. Každému to přijde přirozené a jasné. Tak proč u rodinného domu – pravděpodobně největší investici svého života – nepostupovat obdobně? Domy se v „salónu“ většinou neprodávají a tak je to právě studie/návrh a jeho optimalizace, co mi odpoví na většinu důležitých otázek.

Podle našich 13-ti letých zkušeností je velmi důležité, aby se této prvotní fázi věnovalo co nejvíce prostoru. Potencionální stavebník má většinou jasnou představu co chce a kolik by to mělo stát, tak proč ji nenaplnit? Pokud se spojí architekt/projektant a realizační firma již na počátku nad studií, je největší šance, že jeho představy budou naplněny.

OPTIMALIZACE PROJEKTU – „upravuje“ dílo na „míru“ zákazníka zejména na jeho peněženku. Praxe dokazuje, že se takto dají uspořit statisíce, aniž by byl zásadním způsobem změněn koncept domu.

U pasivních domů je optimalizace v podstatě nezbytná. Stavebník si tak ověřuje, že vynakládá své finance efektivně a hlavně že se mu vrátí.

 

 

Napište nám

Využijte bezplatné konzultace či porhlídky stavby s naším doprovodem.

* povinná pole